Sila dychu alebo dych je kľúč, dych si ty

Domov/ BLOG

Sila dychu alebo dych je kľúč, dych si ty

Keď pred pár rokmi, presnejšie v roku 2011 som začínala opäť dýchať na hodinách jogy, ani kúsok som netušila, že mi raz dych zachráni život. A zachraňuje ho doteraz, každý deň. Máme ho stále so sebou, dokáže nás zbaviť smútku, strachov, bolesti, úzkosti, či iných obáv z neistej budúcnosti alebo premárnenej minulosti.

Dych – náš najlepší priateľ, liečiteľ, učiteľ.

Keď som začínala s jogou vôbec mi nebolo jasné aké je to vedomé dýchanie, ako vôbec dych pozorovať, kam ho smerovať, ako sa s ním naučiť energiu dvihnúť, či utíšiť, keď treba, ako si zvýšiť svoj tráviaci oheň, tak dôležitý pre zdravé telo zvnútra, ako si prečistiť krv, orgány, a dať si dychovú sprchu, kedykoľvek, keď treba. Aj telo si vodou umývame zvonku pár krát za týždeň a čo to, čo je vo vnútri, čo nevidieť? Aj to potrebuje svoju očistu, svoju dychovú sprchu. Napokon sú to naše orgány, ktoré sú vitálne dôležité, naša krv a spokojné bunky.

Zbytočne sa budeme mydliť parfémovým šampónom a voňať zvonka, ak vnútro zanedbávame. Nauč sa robiť si pravidelne dychovú sprchu.

Keď som ochutnávala jogu u protinožcov, páčilo sa mi teplo, asány a ten pocit potom. Pocit uvoľnenia a možno sekundového ticha v hlave. Vtedy som nemala ani len šajnu, že, čo znamená vetička – dych je kľúč. Joga ma bavila na čisto fyzickej úrovni, po náročnom cvičení sa vyplavili hormóny šťastia a ja som mala pocit dočasného pokoja a spokojnosti. Dych bol na druhej koľaji, v zabudnutí. Našťastie som mala skvelého učiteľa, ktorý vedel o dychu viac. A tak dynamický štýl jogy akou vtedy bola hot yoga, ktorú som pravidelne v Cambridge navštevovala zrazu nabral pod jeho vedením inú dimenziu. Celá hodina bola vedená s pripomínaním dychu, nádych ruky hore, spoj dlane, výdych ramena preč od uší, nádych predĺž sa a aktivuj svaly podbruška, výdych úklon do prava,……. každá jedna asána mala svoju postupnosť na základe dychu, s výdychom sa vchádza do asány, s nádychom sa vracia späť. Počúvala som inštrukcie lektora a pravidelne chodila na jeho hodiny, tešila sa na teplú miestnosť vyhriatu na 38stupňov, za oknami často zima a sychravo ako to v Anglicku zvykne byť.

Áno, len pravidelnosť prináša so sebou zmeny a nové poznania. A tak sa aj stalo.

Prvé moje spozorovanie, že sa niečo mení nastalo približne po dvoch mesiacoch aktívneho cvičenia hot yogovej série. Pamätám si to celkom živo. Na to človek nezabudne, keď zrazu pocíti zmenu vo svojej jogovej praxi, hoc je len na začiatku. Dych ma začal viesť, samé od seba nastalo prepojenie dychu, pohybu, časom sa pridala aj vedomá pozornosť. Nastala meditácia v pohybe. Meditáciu nejde sa naučiť, ani tú v pohybe, jednoducho ona len nastane, keď človek si dovolí nájsť si čas pravidelne na seba. Stále sa opakujúce asány v správnom poradí a so správnym dychom, inštrukciami ako sa v nich zarovnať, ako v nich dýchať, začali otvárať moje prvé dvere do tajomstiev jogy.

Cez telo sa dostávame k mysli.

Ďalšia myšlienka, ktorá zrazu nadobudla svoj význam v reálnom živote. Zrazu moje šavásany boli pokojné viac sekúnd, dokonca aj minúty som si ich vedela vychnutnať v bezmyšlienkovom stave, kedy na malú chvíľku nám je dopriané cítiť jednotu so sebou, s okolím, opustiť telo, hmotnu, rozpustiť fyzické a len tak byť. Pozorovať. Pozorovať pozorovateľa.

Po asi siedmich rokoch cítim, že som vďačná každý deň viac a viac svojmu dychu. Zachraňuje mi totiž život. Učí ma púšťať, čo nemôžem zmeniť, ako napríklad najsmutnejšiu skutočnosť, že tu viac nie je môj najmilší človek. Jej večne veselá duša opustila telo náhle len pred pár mesiacmi, vyrovnať sa s tým je pre mňa zatiaľ skoro nemožné. Učím sa to príjmať, učím sa vydychovať smútok. Učím sa odpútať sa od smutných myšlienok, ktoré viem, že mi škodia a ktorými nič nezmením, ak si im budem venovať pozornosť. Učím sa netrápiť sa vo vnútri a neukladať si smútok do tkanív a buniek. Všetky pocity, ktoré prichádzali a stále prichádzajú si dokážem, čím ďalej, tým viac rozpúšťať vedomím dýchaním. Napokon, každá mama túži svoje deti vidieť šťastné. Robím to aj pre ňu. Znovu objavujem svoje šťastie, vydychujem smútok, hnev voči chorobe, ktorá nechápem prečo existuje a ničí toľko šťastných a vzácnych životov. Nádych, výdych, hovorím si každý deň, keď si myseľ opäť spomenie. Ako aj teraz.

Dych je kľúč k mnohým vnútorným dverám.

Pravdivé klišé počujeme často od jogových učiteľov, a keďže som sa stala jedným z nich a ten kľuč začínam cítiť, počujete túto vetičku aj odo mňa. Cítim potrebu napísať tento blog a podeliť sa s čo najviac ľudmí, ktorí s jogou začínajú, či pokračujú o tom, že dych je kľúč. Ak to ešte tak necítiš, nevadí. Netreba nič siliť, pochopenie príde samé, stačí cvičiť a dýchať, prepájať dych s pohybom, nechať dych nech vedie telo v asánach. Dosť mi pomohlo pochopenie, keď som sa prestala upínať na dokonalé asány v hĺbke, kde sa ledva dá nadýchnuť. Práve takéto vytvárajú ešte viac napätia a joga predsa má uvoľňovať napätie, nie vytvárať ešte väčšie. Netlač sa do asán, nechaj asánu nech časom si nájde telo, hĺbka v joge nie je dôležitá! Ako hovoril často môj učiteľ Jozef s ráznym tónom a ja už chápem, že to myslel v dobrom a celkom vážne. Všimni si či dýchaš. Aký je tvoj dych? Skrátil sa? Stratil si ho? Nájdi ho, vráť sa k nemu späť, potom pokračuj.

Minulý rok som mala to šťastie, že som vycestovla do New Yorku a zažila hodinu pranayami na hodine Nevine Michaan, v okolí ju označujú ako skrytý klenot učiteľov jogy. Nevine je 64-ročná veselá, ukecaná učiteľka katonah yogy, ktorú si vytvorila na základe 40ročnej praxe. Jej pár hodinové učenie mi poskladalo moje niekoľkoročné jogové poznanie, či lepšie povedané puzzle v priebehu pár hodín do jasnejšieho obrazu, ktorý zrazu dával hlbší význam. Jej učenie cez posvätnú geometriu tela, v prepojení s taoizmom a čínskou medicínou je výnimočné. Jej hodina pranayami, kde sa robia len dýchacie cviky celú jednu hodinu, je ako, keď sa po týždni chodenia v púšti postavíte pod svieži vodopád vo voňavej džungli. Aspoň tak som sa po tej hodine cítila, prečistená, otvorená, zbavená toxínov, či iných emočných nánosov, pripravená dýchať, príjmať a život si užívať s radosťou. Áno, bolo to výnimočné a robím všetko preto, aby som jej hodinu mohla navštíviť znovu. Aby som cez svoje poznanie, mohla nové poznania šíriť u nás doma 🙂 Pretože sila dychu je silnejšia než si vôbec dokážeme predstaviť. Prána je všade okolo nás, je vo všetkom živom, oplatí sa cítiť ju, príjmať ju a vedome vnímať. Veď kto by netúžil mať zdravé telo, utíšenú myseľ a spokojnú dušu?! Všetci po tom túžime, niektorí možno menej alebo sa vopred vzdali a kašlú na to. Áno, nič nie je zadarmo. A predsa sa každý spamätá až, keď ho postraší choroba, až keď telo už nevládze a duša nedýcha, lebo nebol na ňu čas.

Urob si zo seba prioritu číslo jedna! Nikto iný to za teba neurobí. Nečakaj, až ťa dobehne choroba a zrazu budeš mať času kopec, len nebude sa dať už nadýchnuť.

Hektické dni ostanú hektické, ak niečo vedome nezmeníme.

Aj tu ti dokáže pomôcť dych. Vedome zmeniť staré vzorce v hlave a preprogramovať si ju tak, aby si pociťoval vďačnosť za každý nový deň, pripomínať si vďačnosť za každý jeden nádych a výdych, nájsť si na seba čas a venovať pár minút denne dychu. Nádychom sa náš život začal, výdychom sa raz skončí. Jedno čínske príslovie hovorí, že život si môžme predĺžiť, keď spomalíme a predĺžime svoj dych. Aj korytnačky žijú 2-3x dlhšie ako my, možno práve preto, že dýchajú 2-3pomalšie s dlhšími zádržami ako my. A opice, zvieratá najviac nám podobné, zase naopak, dýchajú rýchlejšie, žijú kratšie.

Dych si ty.

Uvedomenie si tejto vety v jej hlbokej podstate ti zmení tvoju jogovú prax. Napokon ako na jogovej podložke tak aj v živote. Dych ti zmení život. Nauč sa ho pozorovať.

Namiesto kávy, daj si kapalabhati a zvýš si zásaditosť v tele a naopak zníž kyslosť alebo sa prebuď stojkou na hlave, mozog sa prekrví a zobudí.

Existuje niekoľko výborných dychových techník, ktoré sú pre tvoje telo omnoho prospešnejšie ako dopovanie sa kofeínom. Nauč sa utíšiť si večne nepokojnú myseľ, ktorá ťa ovláda, spúšťa emócie, choroby. Nauč sa dýchať do celého tela, nielen do brucha, či do hrude, ale všade, predovšetkým do chrbtice – do stromu tvojho života. Chrbtica nás nosí celý život, je to ústredné centrum všetkých nervových vlákien, energetických kanálov – nádís, je to kozmická os, bez ktorej by sme nemohli nič. Nauč sa dýchať do chrbtice, ona sa ti určite poďakuje. Ako? Tak, že budeš žiť život bez bolesti v krížoch, že ti umožní vychutnávať si dary života naplno, s radosťou, nielen v 30tke ale aj po 70siatke…

Práve sedím vo vlaku, sú skoro dve ráno a včera som si vychutnala učenie niekoľkých inšpiratívnych zahraničných učiteľov jogy na Spirit Festivale v Prahe. Milujem zažiť učenie jogínov, ktorí majú vyše 20ročné skúsenosti s jogou, hlavne tí starší sú pre mňa vzácni. Na festivale viedol svoju hodinu yoga chakrabatics Stewart Gilchirst, má 75rokov, dlhé sivé dredy a telo ako 20ročný chlapec, jeho duch je vtipný a veľmi skúsený, priam rázny. Zrejme preto, že za tie roky už zistil viac. Joga ukrýva mnohé tajomstvá a otvára zaujímavé dvere. Napríklad jedna z jeho myšlienok počas hodiny bola: ,,Staraj sa o seba, aby si mohol, čo najdlhšie slúžiť (vnímaj pomáhať) ostatným, staraj sa o seba, tak aby na staré kolená sa nemuseli o teba starať druhí.” V jeho veku je jasné, že vie o čom hovorí. Sem tam sa mi zdá, že ľudia žijú akoby mali žiť večne. Nedávny odchod mojej maminy mi ukázal pravý opak. Keď raz zažijete niečo podobné, čo nikomu neprajem, príde oveľa hlbšie uvedomenie, že život je vzácny, že dych je vzácny, že život je teraz. Nauč sa ho prežiť s radosťou, joga ti v tom pomôže.

Cvič jogu s dychom, bez dychu sa nič neotvára.

Nadychuj radosť, vydychuj lásku. 
Dych si ty. Dýchaj.
…s láskou
Deni Ha….ak si sa dostal až sem, ďalší písanie bude už o čosi konkrétnejšie. Spomeniem tu konkrétne dychové techniky a na čo slúžia.

Najskôr ale krátke vysvetlenie Patanjaliho sútry 1.34: ,,Pracchardana-Vidharanabhyam-Va-Pranasya” , vo voľnom preklade to znamená ,,myseľ sa utišuje vydychovaním a pri zádržiach dychu”. To znamená, že vedomou reguláciou dychu si dokážeme doslova vytrénovať myseľ, aby ona počúvala nás a nie my ju ako to v mnohých prípadoch je. Je vedecky dokázané, že dýchacie techniky – nazývané pranayama, sú jedným z najefektívnejších spôsobov ako si očistiť myseľ, zlepšiť si sústredenie a pozornosť dovnútra. Starí jogíni nepotrebovali na to všetko vedecké výskumi a predsa vedeli. V posledných desaťročiach ako sa joga stala populárnou na západe sa uskutočňujú mnohé štúdie,  ktoré potvrdzujú fyzické, psychické, mentálne aj energetické benefity jogy pre naše telo, myseľ a dušu.

Pranayama sa predovšetkým sústreďuje na elimináciu prekážok našej mysle, ktoré sme si rokmi nesprávneho vnútorneho vývoja vytvorili. Ako raz spomenul jeden učiteľ pranayamy v Indii, čistá a jasná myseľ je základ zdravia. Ak dáme telu priaznivé podmienky, zhojí sa samé. Ako strom, ktorý odrežeš, ak má dobré podmienky, vyrastie nová vetva.

,,Zostať mladý, to je povinnosť.” – André Van Lysebeth  

Ak ťa ešte doteraz nazujala téma dychu, možno nasledujúci paragraf to zmení. Stárnutie je dôsledkom pomalého a postupného znečisťovania organizmu. To znamená, že si neodstraňujeme odpadové látky a naše vnútorné prostredie sa stáva pre naše bunky toxickým. Dôležité je starať sa o svoju krv, je to magická tekutina, nositeľka života. Pranayama čistí krv, dáva jej viac kyslíku, ktorý odstraňuje toxíny. Kyslík je najpotrebnejšia výživa pre naše bunky. Všimni si aký je tvoj dych teraz, keď čítaš tieto riadky. Je pomalý a hlboký alebo rýchly a plytký alebo skoro ani nedýchaš? Vedomé a časté pripomínanie hlbokého dýchania je dôležité pre naštartovanie omladzovacieho procesu. Rýchly život a stres spôsobuje, že takmer ani nedýchame a tak vznikajú patologické zmeny nervového systému a orgánov. Nedostatok psychohygieny vytvára v tele napätie a myseľ upadá do smútku, obáv, úzkosti.

Pranayamou sa naučíš takéto nezdravé myšlienky vydychovať a vytvárať priestor pre nové – zdravé.

Vytváraním pozitívnych myšlienok sa vyplavujú pozitívne emócie. Pestuj si radosť a sebadôveru. Dych ti pomôže objaviť v sebe dôležitú silu na prekonávanie všetkých prekážok. S vnútorným kľudom objavíš vyrovananosť a pokoj, pocit stresu sa zredukuje. Ako malý zázrak sú pre mňa hodiny relaxačnej yin jogy. Tie moje si môžeš vyskúšať každý pondelok o 20h v štúdiu Joga Srdcom. Na hodinách yin jogy sa venujeme dychu celých 90minút, učíme sa ho vnímať, pozorovať, kontrolovať. Dychom si doprajeme vytvárať vo vnútri priestor a v ňom, z neho relaxovať vo výdychu. Aktiváciou parasympatického nervového systému sa dostávame do stavu oddychu, trávenia a liečenia. Pretože ak zle dýchame, zle nám aj trávi. Ak neustále zaťažujeme svoje telo a nebalansujeme nervový systém, preťažujeme sympatikus, stále sme v pohybe, v strehu, pripravení konať, tak nastane vnútorný nepokoj a od neho sa vyvíja už ďalej všetko. Kiež by si každý na seba našiel aspoň raz za týždeň čas si dopriať takúto dychovú očistu, život by sa mu rázom zmenil v zdravší a pokojnejší.

Jogíni doporučujú dýchať tak akoby sme mali len určitý počet nádychov a výdychov na celý život. Preto by sme mali dbať na pomalé a hlboké dýchanie, aby sme si život predĺžili.

V priemere sa každý deň nadýchneme približne 23,000 krát. Väčšinu týchto dychov si ani len nevšimneme. Pranayama je kontrola dychu/ životnej sily/ vitálnej energie. Jej pravidelné praktizovanie dokáže balansovať mentálne, fyzické a duchovné telo.

Základné dychové techniky a ich účinky: 

 1. Dirgha pranayama – troj fázový dych/plný jogový dych (dýchanie do celého tela, brucha hrude, pod kľúčne kosti, do chrbtice….)
 • utišuje myseľ, znižuje úzkosť a stres
 • vytvára úplné a plné dýchanie
 • zvyšuje príliv kyslíka do krvi
 • pomáha udržiavať zdravé pľúca
 • uvoľňuje svalové napätie
 • pripravuje na meditáciu

2. Nadi Shodhana – striedavé nosné dýchanie (nadi = energetický kanál, shodhana = čistenie, očista)

 • vyrovnáva pravú a ľavú hemisféru mozgu
 • výrazne redukuje vnútorný stres (dôležité túto techniku robiť v pokoji, nie v napätí, inak sa bude prehlbovať nepokoj)
 • znižuje tep srdca, čo uvoľňuje napätie
 • znovuobnovuje unavenú myseľ a telo
 • očisťuje kanály, aby mohla prána prúdiť a vyživovať
 • dokáže regulovať pocit tepla a chladu v tele
 • pripravuje na hlbšiu meditáciu

3. Anuloma Viloma – taktiež je to striedavé nosné dýchanie, kde striedame nosné dierky, avšak pridávame určitý vzorec – rytmus nádychu, zádrže a výdychu, ideálne násobky 1:4:2

 • očisťuje energetické dráhy
 • dáva do rovnováhy pravú a ľavú nosnú dierku
 • trénuje kontrolu mysle a stav utíšenia mysle

4. Kapalabhati – v preklade znamená dych žiariacej lebky a je to očistná pranayma alebo aj Kriyā. Táto technika prebúdza, osviežuje, zbavuje starého dychu a vytvára priestor pre nový. Mala by sa robiť na prázdny žalúdok a nie pred spaním.

 • prečisťuje dýchacie cesty
 • zbavuje starého dychu
 • posiľňuje nervový systém
 • stimuluje tráviace orgány
 • čistí nadis
 • zvyšuje prívod kyslíka do mozgu
 • energetizuje myseľ
 • posiľuje pľúca
 • formuje brušné svalstvo
 • oživuje pránu

5. Bhastrika – používa činnosť brušných svalov a bránice dostať dych dnu a von z pľúc, tlačením krvi do tráviacich orgánov vytvára teplo v tele.

 • stimuluje pečeň, slezinu, brucho, pankreas a zvyšuje kapacitu trávenia
 • zvyšuje energiu a udržuje pozornosť a energiu počas celého dňa
 • posilňuje imunitu a nervový systém
 • zlepšuje trávenie

Ako tieto základné a mnohé iné dýchacie cvičenia robiť sa môžeš učiť na hodinách jogy. Tak napríklad, ak bývaš v Bratislave, doporučujem navštíviť hodiny Pranayamy s Erikom Goldschmidtom v Yoga House. Ak si z Banskej Bystrice, určite si nejakú dychovú techniku vyskúšaš a naučíš sa aj na mojich hodinách hatha jogy, zdravého chrbta či yin jogy. Nedoporučujem  pranayamu robiť spočiatku bez nejakého vedenia alebo poznatkov ako na to. Je to práca s energiou a tak ako dokáže pomôcť, pri nesprávnom používaní, môže spôsobiť opak. Každopádne ak si ešte neobjavili silu dychu, máš sa na čo tešiť. Stačí praktizovať a ono to samé príde. Jediné, čo môže spôsobiť, že by sa tak nestalo, je naša lenivosť. 🙂 A tak.. končím slovami..nebudme leniví sa omladzovať. 

Tvoje skúsenosti s dychom, jeho účinkami či iné komenty rada uvítam. 🙂 

sem tam použitý zdroj z:
Yoga Sutras – The means to liberation preklad by Dennis Hill
Cvičíme jógu – André Van Lysebeth
Vedomosti nadobudnúte počas môjho štúdia RYT300 v Indii. PS: blog je už dlhý dosť, no nedá mi sem nespomenúť AROMATERAPIU – ďalší rozmer prepojený s dychom, s vnútornou očistou a liečením, ktorý cez vlastnú skúsenosť za posledné dva roky objavujem. O tom v ďalšom blogu, snáď čoskoro, keď sa mi v noci opäť raz zas nebude chcieť spať a príde túžba sa s tým s vami podeliť. 🙂  A u vás možno túžba si o niečom na túto tému prečítať.

Galéria

niyama healing studio banská bystrica joga studio

Kontakt

OZ NIYAMA
Horná 14
974 01 Banská Bystrica
Slovenská republika

+421 910 639 622
niyama@niyama.sk

IČO: 53472039

č.účtu: SK8283300000002702007919

Sleduj Nás na sociálnych sieťach