Už po prečítaní nadpisu si si určite odpovedal/-a sám/sama. Žijeme v dobe, kedy sa z nás stala spoločnosť závislá na sociálnych sieťach, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu a miesto v našom každodennom živote.
Ale prečo sme na tých sociálnych sieťach (a nielen na nich) tak závislí?
Neustála stimulácia a odmeny
Sociálne siete využívajú psychologické mechanizmy, ako je dopamínová stimulácia – teda pocit odmeny, keď dostaneme lajk, srdiečko, komentár, či zdieľanie. Táto okamžitá spätná väzba spôsobuje, že človek k sociálnym sieťam neustále obracia svoju pozornosť, chce zažívať rovnakú odmenu znova a znova….
Tip: Ak vás zaujíma aj vedecký aspekt pôsobenia dopamínu na ľudský mozog odporúčame knihy Molekula šťastia alebo Šesť látok, ktoré vám zmenia život.
Fear of missing out
FOMO je strach zo zmeškania niečoho veľmi dôležitého – informácie, novinky alebo udalosti. Tento strach nás núti byť neustále v spojení. Mnoho ľudí sa cíti vypustených alebo izolovaných ak neaktualizujú svoje účty alebo nevedia, čo sa deje v živote ich priateľov, rodiny, verejných osobností, známych.
Zvyk / Rutina
Používanie sociálnych sietí sa stalo súčasťou našej dennej rutiny – ráno keď sa prebudíme skontrolujeme notifikácie, rovnako ako ešte aj večer pred spaním. Tento cyklus je silno návykový a mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že ho robí automaticky. A tak sa im často stáva, že trávia viac času online, než by chceli.
Sociálna potreba identity
Sociálne siete sa stali platformou, kde si budujeme svoju online identitu, komunikujeme s priateľmi, zdieľame svoje názory, skúsenosti. Pre mnohých ľudí je to dôležitá súčasť ich sociálneho života a považujú to za spôsob, ako zostať v kontakte a byť viditeľní v spoločnosti.
Mobil, sociálne siete, Netflix, streamovacie aplikácie, obsah pre dospelých = to všetko je závislosť – droga. Nahrádzame závislosť závislosťou. Odložíme telefón a zapneme telku, rádio. Vypneme telku, ideme si čítať, pracovať, upratovať či behať…
VIEME byť skutočne len tak samy so sebou?
Ak chcete skúsiť žiť bez tejto závislosti myslite na to, že po vypnutí sociálnych sietí môžu vzniknúť abstinenčné príznaky:
Úzkosť a nepokoj
Mnoho ľudí, keď nemá prístup na sociálne siete, pociťuje úzkosť, neistotu, nervozitu. Môže ísť o strach, že niečo dôležité zmeškajú. Tento pocit ich vedie k túžbe rýchlo sa vrátiť k telefónu, aby sa uistili, že nič nepremeškali, či im náhodou niekto nevolal, nepísal.
Pocit nudy
Bez mobilu a sociálnych sietí môžu niektorí ľudia tráviť čas interakciou online. Tento stav môže byť pre niekoho nepríjemný, pretože si zrazu uvedomia, že nemajú nič na zábavu, uvoľnenie a sú nútení hľadať si iné spôsoby trávenia času.
Túžba po okamžitej odmene
Ak nie je mobil po ruke, môže sa objaviť silná túžba po okamžitej odplate – prekontrolovať správy, príspevky alebo reakcie na vlastné príspevky. Tento návyk je podobný iným závislostiam, keď človek túži po okamžitej odmeňujúcej stimulácii.
Zvýšená potreba informácií
Sociálne siete sú často hlavným zdrojom, kde sa dozvedáme o aktuálnych udalostiach, trendoch, novinkách. Bez prístupu k nim môžeme mať často pocit, že sme „mimo“.
Sociálna izolácia
Ak sú siete hlavnou cestou komunikácie so svetom, ich absencia môže viesť k pocitu osamelosti alebo izolácie. Niektorí ľudia sa môžu cítiť akoby neexistovali keď nemajú prístup k týmto platformám a nemôžu sa zapojiť do online interakcií.
Dôležité je si uvedomiť tento problém a hľadať spôsob, ako udržať zdravý balans medzi digitálnym a reálnym svetom.
Stanov si časové limity
Daj si na chvíľu digitálny detox
Investuj čas do offline aktivít
(Napríklad príďte do Niyama na meditáciu 🙂
Buď vedomý svojho používania/správania
Buď disciplinovaný
Musíme si uvedomiť, že zbavenie sa závislosti na sociálnych sieťach je rovnako ťažké ako zbavenie sa iných závislostí. Keby to bolo také jednoduché neboli by sme závislí na cukre, drogách, alkohole, či na junk foode. Všade je prítomná slasť za veľkú daň.
AKO TO MÁTE VY?
Ak ťa zaujímajú podobné príspevky a si otvorená novým výzvam svojej duše, nebudem ti hovoriť, aby si sledoval sociálne siete, ale rovno príď k nám na nejakú offline hodinu – vyber si z rozvrhu. Budeme sa na teba tešiť.